Trucuri pentru o viaţă împlinită

1 46816 original jpg jpeg

Crezi că unii oameni au fost făcuţi să fie fericiţi,iar alţii sunt pur şi simplu mai puţin norocoşi? Te-ai gândit că fericirea nu vine din senin,ci trebuie căutată? Iată ce poţi face pentru a-ţi simplifica viaţa.

Relaxează-te

Inamicul:stresul. Te oboseşte,te faceiritabilă,îţi scade moralul şi te îmbolnăveşte. Dacă scapi de el vei fi mult maieficientă la serviciu şi mult mai relaxată în rest.

Ce-i de făcut?

Exerciţii de relaxare,bineînţeles. Ia pauzeşi respiră adânc ori de câte ori eşti copleşită de activităţile de peste zi. Şinu uita să priveşti mereu lucrurile în perspectivă.

Ia decizii

Inamicul:nehotărârea. Ce slujbă să aleg? Ce perechede ghete să-mi cumpăr? Cu ce fustă mă îmbrac azi? Toate aceste dileme îţi ocupă timp şi te ţin practic în loc.

Întreabă-te ce-ar face mama sau prietena tacea mai bună în situaţia respectivă. Sau fă o listă cu avantaje şi dezavantaje. Apoi ia o decizie şi du-o până la capăt.

Permite-ţi să greşeşti

Inamicul:perfecţionismul. Ai tendinţa săte forţezi să fii în permanenţă cea mai bună şi nu-şi permiţi nici cea mai micăgreşeală? Încearcă să nu te mai gândeşti tot timpul la obiective şi bucură-te deceea ce faci.

Caută să înţelegi de ce faci lucrurileîntr-un anume fel:pentru că aşa vrei sau pentru că aşa trebuie? Renunţă dincând în când la programul strict şi făceva ce-ţi place. Vei vedea că lumea nu stă înloc doar pentru că tu te-ai oprit din lucru!

Gândeşte pozitiv!

Inamicul:pesimismul. Vezi doar parteaproastă a unei situaţii şi te îngrijorezi din orice lucru mărunt? Ai nevoie de mai multă încredere în forţele proprii pentru a obţine ceea ce-şi doreşti.

Ce-i de făcut?

Stai departe de pesimişti. E prima măsurăpe care trebuie s-o iei,deoarece pesimiştii sunt contagioşi. Învaţă să priveştipartea bună a problemelor:dacă drumul spre serviciu durează prea mult,poţiciti. Dacă sfârşitul de săptămână este ploios,poţi vedea nişte filme.

Fă-ţi prieteni

Inamicul:timiditatea. Teama de a fijudecată sau de a fi rănită te împiedică să te apropii de oameni. Dar numai aşapoţi cunoaşte persoane cu totul şi cu totul deosebite.

Pregăteşte-te. Înainte de a merge la aceapetrecere sau reuniune,imaginează-ţi situaţiile cu care te vei confrunta în cele mai mici detalii. Teama de necunoscut se „amortizează” astfel.

Nu-ţi ieşi din fire

Inamicul:susceptibilitatea. Ai impresia cătot ce spun ceilalţi este o acuză sau o critică la adresa ta? Critica poate fişi constructivă,dar spune-le prietenilor şi colegilor tăi dacă remarcile lorte deranjează.

Gândeşte înainte să vorbeşti şi tratează totul cu umor.

Nu te învinovăţi

Inamicul:sentimentul de culpabilitate. Vinate copleşeşte chiar şi atunci când nu eşti responsabilă?

Ce-i de făcut?

Ar trebui să te învinovăţeşti doar atuncicând ai făcut ceva greşit,nu când se întâmplă ceva ce nu stă în puterea ta.



Recente

Dan Negru Kanal D JPG
WhatsApp Image 2026 07 15 at 15 37 28 jpeg
Gemini Generated Image j8pb9gj8pb9gj8pb png
BetBrain clickpentrufemei ro jpg
Mirabela Grădinaru   Profimedia jpg
Sam Neill  foto   Profimedia jpg
Brad Pitt cu Ines de Ramon  foto   Profimedia jpg
moon seen phase with sepia style effect jpg
avion  foto   Profimedia jpg
Regele Charles  foto   Profimedia jpg
Heidi Klum  Profimedia jpg
743633019 1344154787806429 1886030999061613122 n jfif
water texture background night sky reflection jpg
Jennifer Lopez cu sora ei  foto   Instagram jpg
Bonnie Tyler  foto   Profimedia jpg
Lindsay Lohan  foto   Profimedia jpg
Lorna Luxe  foto   Profimedia jpg
Isha M  Ambani  foto   Profimedia jpg
Prințul Harry  foto   Profimedia jpg
copii care se joaca afara jpg