Andreea Marin Bănică prezintă Teledonul „O mamografie, o viaţă salvată”

Kanal D şi AVON Romania organizează pe 3 noiembrie, începând cu ora 21.00, emisiunea teledon ,,O mamografie, o viaţă salvată”, cu scopul strângerii de fonduri necesare pentru mamografii oferite gratuit femeilor din România.
Donaţiile vor putea fi realizate până la data de 18 noiembrie 2012 (inclusiv),în reţelele Orange,Vodafone şi Cosmote,trimiţând un SMS la numărul de telefon 8835. Valoarea SMS-ului este de 2 euro,cu TVA inclus. Numărul de SMS 8835 a devenit activ pe 19 octombrie.
Emisiunea teledon va fi transmisă live din platourile Kanal D şi va fi moderată de Andreea Marin Bănică,Ambasadoare AVON România,în Campania pentru Sănătatea Sânilor. În platou se vor afla vedete Kanal D şi alte personalităţi publice,care susţin cauza donaţiei.
„Ne pasă de sănătatea femeilor din viaţa noastră,fie că sunt mame,surori,vecine,cunoştinţe,prietene. Peste 98% din cazurile de cancer la sân sunt vindecabile,dacă sunt depistate în faza incipientă a bolii. O mamografie făcută la timp poate salva o viaţă”,a declarat Andreea Marin Bănică.
În luna iunie 2012,AVON lansa Programul Naţional de Depistare Precoce a Cancerului la Sân,care se adresează femeilor peste 40 de ani din întreaga ţară.
Desfăşurat în parteneriat cu Reţeaua Privată de Sănătate Regina Maria,programul oferea iniţial 2.500 de mamografii mamare gratuite. Pentru că în program s-au înscris mai mult de 2.500 de femei,a fost organizat teledonul,,O mamografie,o viaţă salvată”,cu scopul strângerii de fonduri necesare suplimentării cu încă 3500 de mamografii. În total,6000 de femei înscrise în program vor putea beneficia de mamografii gratuite în centrele naţionale ale Reţelei Private de Sănătate,Regina Maria,până la sfârşitul anului 2012.
Femeile care doresc să-şi facă mamografia se pot înregistra în Program prin completarea formularului online de înscriere disponibil pe www.stopcancerlasan.ro.
La teledonul „O mamografie,o viaţă salvată”,telespectatorii vor afla detalii despre cancerul la sân,vor fi puşi la curent cu metodele de tratament şi,de asemenea,vor face cunoştinţă cu cazuri reale,persoane care au trecut prin această boală.
Prin Campania pentru Sănătatea Sânilor AVON România luptă de 10 ani împotriva cancerului la sân,prin strângerea de fonduri din vânzarea produselor cu fundiţă roz. Acestea sunt direcţionate către finanţarea programelor destinate informării şi educării femeilor din România privind depistarea precoce a cancerului la sân şi achiziţionarea de echipamente medicale pentru a asigura îngrijire de calitate pentru pacienţii diagnosticaţi cu această boală.