Românii, prezenţi la Festivalul de la Cannes

1 48845 original jpg jpeg

Regizorii români sunt şi anul acesta la Festivalul de la Cannes, cea de-a 64-a ediţie. Românii de pe covorul roşu sunt Cătălin Mitulescu şi Radu Mihăileanu.

Regizorul Cătălin Mitulescu se află la Cannes,fiind nominalizat la categoria „Un certain regard”,pentru lungmetrajul „Loverboy” de Cătălin Mitulescu. Cel mai recent film al lui Radu Mihăileanu,„ La source des femmes" a fost nominalizat în competiţia oficială a festivalului. 

„Loverboy" prezintă povestea unui tânăr în vârstă de 20 de ani,Luca,care cucereşte fete pentru a le plasa unei reţele de prostituţie. Destinul face ca Luca să se îndrăgostească de una dintre fete şi va renunţa la acest „serviciu". Cât despre lungmetrajul lui Radu Mihăileanu,este o dramă care se petrece într-un sat de munte.

Ediţia din acest an a fost deschisă de actriţa Salma Hayek şi de actorul Antonio Banderas. Salma a smuls numai priviri admirative,căci a arătat superb pe covorul roşu. Ea a purtat orochie grena,mulată,din piele.

Festivalul se desfăşoară în perioada 11-22 mai. Acesta a adunat o sumedenie de vedete pe Riviera Franceză,printre care Angelina Jolie,Brad Pitt,Uma Thurman şi Karolina Kurkova.



Recente

Cher  foto   Profimedia jpg
vedetă  foto   Profimedia jpg
Charlize Theron, Timothee Chalamet  foto   Profimedia jpg
Patrick Swayze și Lisa Niemi  foto   Profimedia jpg
596725039 1401270914690601 3574014128883606289 n jpg
1555 jpg
Katy Perry  foto   Profimedia jpg
Sandra Bullock  foto   Profimedia jpg
ChatGPT Image Apr 16, 2026, 01 59 41 PM png
clickpentrufemei ro pexels deyvi romero 15310 89955 jpg
Prince  foto   Profimedia jpg
Elizabeth Banks  foto   Profimedia jpg
featured image (1) jpg
Nicole Kidman  foto   Profimedia jpg
Lucy Liu  foto   Profimedia jpg
Justin Bieber  foto   Profimedia jpg
Jennie Garth și fostul soț   profimedia jpg
tree decorated with colorful easter eggs street easter decor jpg
 UNY0224 jpg
GettyImages 569189083 jpg