Rulou dulce, bicolor, un desert perfect pentru zilele de post

18 martie 2025   Rețete

Deserturile de post nu trebuie să fie lipsite de savoare sau lipsite de aspect atrăgător. Acest rulou bicolor va surprinde pe toţi cei dragi din toate punctele de vedere.

Content image

Chiar dacă pare complicat de realizat, un rulou bicolor, de post este uşor de preparat într-un timp scurt şi are un gust deosebit. În timpul postului, îl poţi pregăti conform instrucţiunilor de mai jos, eventual cu adăugare de gem înainte de a rula, dar pentru cei care nu ţin post sau după finalizarea perioadei în care nu se mănâncă de dulce poţi folosi o cremă de cacao ori vanilie, o umplutură cu mac sau cu mascarpone.

Ingrediente

1 kg făină

400 ml apă caldă

50 g drojdie proaspătă

200 g zahăr

1 vârf de cuţit sare

2 linguri cacao

Pentru decor, opţional:

mentă proaspătă

ciocolată de post

Te-ar mai putea interesa: Ruladă cu mascarpone şi kiwi, desertul irezistibil

Mod de preparare

Amesteci două linguri de făină cu apa caldă. Freci drojdia cu puţin zahăr, apoi o combini cu amestecul de făină. Le acoperi şi le laşi la loc cald, circa o jumătate de oră. La final, pui zahărul rămas şi făină cât să obţii un aluat moale.

Împarţi aluatul în două bucăţi. Într-una mai adaugi făină până devine potrivit de tare, iar la cealaltă pui cacaua şi puţină făină pentru a nu fi prea moale.

Pe masa pudrată cu făină întinzi partea de aluat cu cacao peste care o suprapui pe aceea fără cacao. Le rulezi cu grijă şi le aşezi într-o tavă tapetată pe care o introduci în cuptorul preîncălzit până trece testul scobitorii.

Vezi şi: Ruladă cu brânză

Porţionezi numai după răcire. Opţional, la servire, înainte de feliere, ornezi cu ciocolată de post topită pe baie de aburi şi mentă proaspătă.

FOTO: Shutterstock

Mai multe