Schimbare majoră la Eurovision. Cum va fi aleasă piesa României pentru concursul din acest an

1 roxen jpg jpeg

Pentru prima dată în istoria participării României la concursul Eurovision, melodia care ne va reprezenta va fi aleasă de un juriu intern din TVR, fără votul publicului. Roxen este cântăreaţa care va interpreta această piesă.

Ediţia 2021 a proiectului Eurovision România aduce o premieră în istoria participărilor ţării noastre la concurs, juriul urmând să decidă, până la sfârşitul lunii februarie, piesa pe care Roxen o va interpreta pe scena de la Rotterdam. Această metodă a mai fost folosită de mai multe ţări, cu succes, pentru selecţia piesei, precum câştigătorul Esc 2014, Conchita Wurst – „Rise Like a Phoenix”, câştigătorul celei mai recente ediţii, 2019, Duncan Laurence, cu piesa „Arcade”, Eleni Foureira – „Fuego” (locul al doilea ESC 2018), Cesár Sampson - „Nobody But You” (locul al treilea ESC 2018) sau Kristian Kostov - „Beautiful Mess” (locul al doilea ESC 2017), otrivit organizatorului Televiziunea Română. 

Etapa de selecţie a piesei României la Eurovision a început pe 1 februarie, Roxen urmând să înregistreze, în perioada următoare, mai multe piese. Variantele DEMO vor fi transmise juriului, care va alege melodia câştigătoare.

Decizia organizatorilor de a nu realiza un show este una firească, în condiţiile unui început de 2021 marcat de constrângeri bugetare, dar şi de regulile de distanţare fizică, impuse de pandemie, televiziunea publică asigurând, astfel, mai multe resurse pentru realizarea show-ului României pe scena concursului internaţional.

„Concursul Eurovision va fi probabil primul eveniment muzical al planetei, după un an în care industria muzicală a suferit, iar muzica live pe scene a tăcut. Muzicieni din 41 de ţări vor fi la Rotterdam mai uniţi ca niciodată şi mai dornici decât oricând să demonstreze ce forţă miraculoasă şi vindecătoare poate avea muzica”, a declarat Liana Stanciu, şefa delegaţiei României la Eurovision.

După ce organizatorii au reprogramat concursul care trebuia să aibă loc în luna mai, 2020, din cauza epidemiei Covid-19, TVR a decis să o susţină pe Roxen ca reprezentantă a României la ediţia din 2021, odată cu reluarea evenimentului.

În conformitate cu regulamentyul, ţările participante la concurs au libertatea de a păstra reprezentantul desemnat pentru ediţia din acest an sau pot alege un alt artist. Prevederile Regulamentului cu privire la melodia interpretată rămân însă aceleaşi, astfel încât respectiva melodie trebuie să fie lansată public după data de 1 septembrie 2020. Aşadar, Roxen va interpreta pe scena de la Rotterdam o piesă nouă, cea aleasă pentru ediţia 2020 - „Alcohol You”, neîntrunind acestă condiţie.



Recente

Crăciun  foto   shutterstock 1850163658 jpg
Michael Buble  foto   GettyImages jpg
604389736 1442166490606289 264406217626154313 n jpg
Enrique Iglesias și Anna Kournikova  foto   Profimedia jpg
Kate Winslet  foto   Profimedia jpg
actori  foto   Profimedia jpg
Chris Rea  foto   Profimedia jpg
Joseph Quinn și Lupita Nyong  foto   Profimedia jpg
Kim Kardashian  foto   Instagram jpg
profimedia 0781580028 jpg
9154533 jpg
RAP007771 JPG
featured image (1) jpg
8409091 jpg
WhatsApp Image 2025 12 14 at 22 24 03 jpeg
Christina Aguilera  foto   profimedia 1024617947 jpg
Prințul Harry  foto   Profimedia jpg
Keira Knightley  foto   profimedia 0969598416 jpg
945c4020 2138 4bff b8ba 1c91f6160dad jpg
Georgina Rodriguez  foto   Profimedia jpg