Învaţă să „traduci“ analizele medicale!

1 71960 original jpg jpeg

Cu siguranţă ai o listă cu ce să faci de-a lungul anului. Nu uita însă de analizele medicale anuale. Rezultatele vor fi interpretate de medic, dar iată un mic ajutor pentru „traducerea“ lor.

Globulele roşii (eritrocite)

Valorile normale ale numărului globulelor roşii din sânge (RBC) variază,la femei,între 4,2 şi 5,4 milioane celule/mm cub,iar la bărbaţi între 4,7 şi 6,1 milioane celule/mm cub. Un număr mare de celule roşii poate indica presiune mică de oxigen în sânge,deshidratare,boli congenitale de inimă sau afecţiuni renale. Un număr mai mic al acestora arată o anemie,declanşarea unei leucemii sau distrugerea măduvei osoase. Procentul de globule roşii sau hematocrite (HCT) este la femei de 35-45%,iar la bărbaţi de 40,7-50,3%. Valoarea scăzută poate să semnaleze prezenţa unor anemii sau hemoragii. O valoare ridicată poate fi semnul unei deshidratări severe sau oxigenarea defectuoasă a sângelui.

Globulele albe (leucocite)

Valorile normale între care trebuie să se încadreze numărul globulelor albe din sânge,atât la femei,cât şi la bărbaţi,sunt cuprinse între 4.500-10.000 de celule/mm cub. Numărul scăzut de celule albe (WBC) poate indica distrugerea măduvei osoase,boli vasculare. Un WBC crescut este un indicator pentru infecţii,inflamaţii,alergii,leucemie. Numărul de trombocite (PLT) normal,şi la femei,şi la bărbaţi,este între 150.000-400.000 de celule/mm cub. O valoare scăzută poate indica fragilitatea vaselor de sânge.

La femei,VSH are valori normale între 6 şi 13 mm la o oră. Valorile crescute semnalează existenţa unei infecţii în organism sau o dereglare a funcţiei unor organe interne. Colesterolul este „vinovat“ de apariţia bolilor cardiovasculare prin depunerea pe pereţii vaselor de sânge. Există colesterol „bun“,HDL,şi „rău“,LDL . Valorile normale ale HDL sunt de 45-150 mg/dl,iar LDL,sub 160 mg/dl. Colesterolul „rău“ mărit indică un risc cardiovascular ridicat. Valorile sub 100 ale celui „bun“ reprezintă semnul unei insuficienţe hepatice severe.

Sfatul specialistului:Dr. Călin Ciubotaru,medic primar medicină de familie,e-mail:calin@infosan.com.ro

Anual,trebuie să facem o consultaţie de bilanţ a stării de sănătate (control periodic) la medicul de familie. Recomand ca orice intenţie de a face analize,teste sau investigaţii să fie precedată de un consult medical care va completa lista acestora,adăugând poate unele la care pacientul nu s-a gândit şi excluzându-le pe cele irelevante. Procedând astfel,multe boli ar putea fi evitate,depistate precoce şi tratate înainte de a ajunge la complicaţii ireversibile.



Recente

Poza de cover  Importanta asigurarii de calatorie in strainatate Ce trebuie sa stii inainte de a pleca Barbat, aeroport, coridor, laptop, rucsac jpg
Supa crema de spanac  Sursa foto shutterstock 1900603345 jpg
Cum sa selectezi telefoanele mobile pentru fotografii uimitoare ghid complet jpg
a bathing ape ss25 cele mai tari lansari de streetwear (1) jpg
Biscuiti cu cocos si crema de caramel  Sursa foto shutterstock 1315504178 jpg
clickpentrufemei ro imam kurniawan qoGdi3R3ekQ unsplash jpg
pexels heyho 6585753 jpg
Chiftele cu spanac  Sursa foto shutterstock 2025214406 jpg
shutterstock 2452382063 jpg
shutterstock 2277522461 (1) jpg
Mulțumim, Daniela, Emilia și Marian! (2) jpg
Beneficiile utilizării unui cap de manechin cu păr natural pentru practica de hairstyling jpg
Ce instrumente nu ar trebui să lipsească din trusa unui tehnician de unghii jpg
Cornuri in doua culori  Sursa foto shutterstock 31163509 jpg
Clatite cu branza si spanac  Sursa foto shutterstock 1415857712 jpg
2148845995 jpg
Organizarea meselor zilnice pentru femeia modernă cum să folosești eficient lada frigorifică jpeg
Prajtura cu nuca de cocos  Sursa foto shutterstock 1928203232 jpg
Budinca de orez cu peste  Sursa foto shutterstock 480607888 jpg
shutterstock 256424824 jpg