O şansă la o viaţă normală pentru bolnavii de diabet

În întreaga lume sunt aproximativ 382 de milioane de bolnavi de diabet, în timp ce în Romînia numărul lor se ridică la 800 de mii. Acum, aceştia se pot informa de pe cea mai nouă platformă, ce conţine sfaturi şi informaţii la zi despre diabet.
Portalul www.complete-life.rose adresează persoanelor diagnosticate cu diabet şi le oferă informaţii despre cum pot duce o viaţă completă,chiar dacă suferă de această afecţiune.
„ Educaţia în diabet este o componentă importantă în gestionarea corectă a acestei afecţiuni.www.complete-life.roeste portalul care adună laolaltă persoane care pot oferi sfaturi avizate şi pacienţi care au nevoi şi care aşteaptă să fie îndrumaţi corect. Platforma oferă informaţii accesibile,grupate pe categorii de interes major. Şi nu în ultimul rând,le aminteşte celor în cauză că o informare corectă asupra afecţiunii de care suferă duce la controlarea acesteia şi contribuie,implicit,la o viaţă normală ”,a declarat Dr. Cornelia Bala,Preşedinte Asociaţia Română de Educaţie în Diabet.
Medici specialişti,psihologi şi diabetologicolaborează pentru ca acest portal să ofere conţinut relevant,actualizat,verificat şi interesant,atât persoanelor diagnosticate cu diabet,cât şi celor interesate de un stil de viaţă sănătos. Pentru că 1 din 2 persoane cu diabet nu ştie că are această boală (conform Federaţiei Internaţionale de Diabet),este nevoie de o informare corectă şi de sfaturi avizate.
Unul dintre obiectivele site-ului este acela de a aduce pacienţii mai aproape de doctori. Centru important de resurse,acest siteoferă articole specializate,întrebări şi răspunsuri la cele mai frecvente probleme,un dicţionar de termeni medicali care fac referire la diabet,dar şi poveşti de viaţă şi experienţe motivaţionale. Portalul pune la dispoziţie în mod gratuit instrumente de calitate menite să îmbunătăţească viaţa celor diagnosticaţi cu diabet, aşa cum sunt:Calculatorul Indicelui de masă corporală,Calculatorul de carbohidraţisau Jurnalul zahărului din sânge.
susţineConf. Dr. Ioan Vereşiu,Preşedintele Federaţiei de Diabet,Nutriţie şi Boli Metabolice.
Citeşte şi: