Cum îţi prepari acasă dezinfectat pentru mâini. Reţeta recomandată de specialişti

1 reteta dezinfectant maini jpg jpeg

În contextul declarării pandemiei de coronavirus, Organizaţia Mondială a Sănătăţii recomandă tuturor celor care nu mai au de unde să-şi achiziţioneze dezinfectante pentru mâini prepararea lor acasă. OMS a făcut publică o reţetă de dezinfectant pe care oricine o poate prepara acasă. Ingredientele se găsesc în orice farmacie din ţară.

Ingrediente necesare pentru reţeta de dezinfectant pentru mâini

-8.333 ml de etanol de 96% sau 7.515 ml de alcool izopropilic de 99.8%

-417 ml de peroxid de hidrogen de 3%

-145 ml de glicerină de 98%

-apă sterilă sau apă fiartă şi răcită

Ai nevoie şi de:

-un recipient mai mare de 10 litri, gradat

-o paletă de plastic, lemn sau metal

-o pâlnie

-un alcoolmetru

Ce se ştie, oficial, despre COVID-19

Mod de preparare reţetă pentru dezinfectant de mâini

Mai întâi de toate, recipientul se clăteşte cu puţină apă sterilă sau apă fiartă şi răcită, pentru a evita ca glicerina să se lipească de pereţii acestuia, aceasta fiind foarte vâscoasă.

Apoi se toarnă alcoolul în recipient, se adaugă peroxidul de hidrogen, după care se pune glicerina şi se completează cu apă distilată sau apă fiartă şi răcită până se obţin 10 litri de lichid.

Cu ajutorul paletei, se amestecă foarte bine compoziţia până la omogenizarea completă a ingredientelor, apoi se acoperă imediat recipientul pentru a împiedica evaporarea alcoolului, după care se lasă la macerat timp de 72 de ore.

Adelina Chivu, în carantină la Milano: "Da, este adevărat! Medicii aleg cine trăieşte şi cine moare”

Medic: "Nu vă bazaţi pe spirt. Alcoolul sanitar nu foloseşte la nimic"

Medicul Adrian Streinu-Cercel a declarat, la Antena 3, referindu-se la cei mai eficienţi dezinfectanţi pentru protejarea de coronavirus, că spirtul medicinal nu este bun, nu foloseşte la nimic, precizând că trebuie utilizate substanţe biocide.

”Alcoolul sanitar nu este bun, nu foloseşte la nimic. Spirtul medicinal nu e bun. Substanţele care sunt pe bază de alcool, dar sunt speciale, care să fie biocide. Spirtul nu este biocid. Sunt bune şi substanţele pe bază de clor, dar nu clorhexidina pentru că s-a demostrat că nu este activă pe coronavirus”, a explicat medicul.



Recente

Curry de conopida  Sursa foto shutterstock 1832073079 jpg
biciclete 16x9 png
Prajitura tavalita  Sursa foto shutterstock 2534672425 jpg
imbracaminte sport premium pentru barbati combinarea hanoracelor confortabile cu geci functionale jpg
Foto 1 Shutterstock 1920x1080 png
Tocanita de varza  Sursa foto shutterstock 2248605665 jpg
e1d0909921f538fdf9efa0d96df44816c2 jpg
e135d47c8ed30af3957617f9a6468e9420 jpg
Placinta cu branza  Sursa foto shutterstock 2417697867 jpg
young woman drinking juice home jpg
Varza calita  Sursa foto shutterstock 1950813991 jpg
CLICKPENTRUFEMEI louis hansel h39GHaRssNo unsplash jpg
carucior lorelli 12 png
e10ab0050a558ac29bbc9a0b83ecf804e0 jpg
Papansi cu dulceata de fructe de padure  Sursa foto shutterstock 1098286757 jpg
CLICKPENTRUFEMEI kowon vn R3KYh1a3xfU unsplash jpg
Chiftele in sos picant  Sursa foto shutterstock 347885708 jpg
Plitele electrice și rolul lor în păstrarea substanțelor nutritive din alimente jpg
Fursecuri nuci cu crema  Sursa foto shutterstock 558061027 jpg
Cuptorul electric aliatul modern care îți schimbă felul în care gătești jpg